From the year of 2021, monthly lectures are planned to be held by the Hungarian Hydrological Society’s Territorial Organization of County Baranya -from September till the end of next May-, in the official premises ...
The first major conference on environmental issues was held in 1972 by the United Nations, which is known as the Conference on the Human Environment or the Stockholm Conference. Resolution A/RES/2994 (XXVII) was set out and adopted ...
Within the framework of the education program for civil servants employed by water management entities, internal training was held for colleagues employed in the job categories of water management operators and water security guards on May 27, 2021 in Kaposvár, at Kapos flood defence structure ...
Blood donation campaign was organized at the premises of the South-Transdanubian Water Management Directorate on Wednesday December 2, 2020. Blood donation events are considered as a tradition
Joint flood protection exercise was held by the General Directorate of Water Management and the South-Transdanubian Water Management Directorate at several locations in the area of ??its operation on July 14, 2020.
National Vocational Education Competition (OSZTV) was published this year as well in accordance with traditions and in line with Section 73(2)(h) of Act 187 of 2011 on Vocational Education and Training. In 2020, out of six schools, which provide secondary education on water management in the country, 32 students entered for the competition in the field of water management technician.
National Vocational Education Competition (OSZTV) was published this year as well in accordance with traditions and in line with Section 73(2)(h) of Act 187 of 2011 on Vocational Education and Training. In 2020, out of six schools, which provide secondary education on water management in the country, 32 students entered for the competition in the field of water management technician.
Events ArchiveA projekt fő célja a fenntartható vízgazdálkodás infrastrukturális feltételeinek a javítása, a vízvisszatartást, vízkészlet megőrzést támogató és a vizek mennyiségi és minőségi védelmét szolgáló, a tájhasználat-váltást, az ökológiai szempontokat figyelembe vevő vízgazdálkodási rendszer megvalósítása.
Projektinformációk:
Projekt címe: Vízvisszatartás és tájhasználat-váltás tervezése az Ős-Dráva Programban
Projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2016-00014
Kedvezményezett: | Országos Vízügyi Főigazgatóság |
Cím: 1012 Budapest, Márvány utca 1/D. | |
Telefon: +36 1 225-44-00 | |
Honlap: www.ovf.hu | |
Konzorciumi partner: | Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság |
Cím: 7623 Pécs, Köztársaság tér 7. | |
Postacím: 7602 Pécs, Pf. 101. | |
Telefon: +36 72 506 300 | |
Honlap: www.ddvizig.hu | |
Kivitelező: | Aquaprofit Zrt. |
Cím: 1117 Budapest, Budafoki út 56. | |
Telefon: +36 30 70 99 320 | |
Weboldal: www.aquaprofit.com | |
Mérnök: | Viziterv Environ Kft. |
Cím: 4400 Nyíregyháza, Széchenyi utca 15. | |
Telefon: +36 42 788 122 | |
Honlap: www.environ.hu |
Támogatási összeg: 12 782 806 212 Ft
A projekt kezdő időpontja: 2017. 05. 31.
A projekt fizikai befejezésének tervezett napja (támogatási szerződés szerint):
2022. 04. 30.
Záró kifizetés igénylés benyújtásának határideje: 2022. 05. 30.
Projekt bemutatása:
A projekt területe az Ormánságot, Baranya vármegye déli, délnyugati, valamint Somogy vármegye délkeleti részét érinti. A térségben hosszú időszakon keresztül meghatározó volt a víz szerepe. A Dráva menti térséget ősi állapotában mocsarak, vízállásos területek jellemezték. A Dráva fenéksüllyedése miatt a területen a talajvízszint lecsökkent, a vízhiány és a kiszáradás problémát jelent az ott élők számára.
A terület vízzel való ellátásának célja, a víz szerepének, mennyiségének növelése a nyári (csapadékszegény) időszakban, ezzel a régmúlt vízháztartási viszonyaihoz való közelítés, amikor a terület mély fekvésű részeit gyakorlatilag az év legnagyobb időszakában vízborítás jellemezte. Az egykor meglévő állapotok azonos módon való visszaállítása természetesen nem lehetséges, de nem is cél, hiszen a nagyvizes időszakban mutatkozó, helyenként jelentős csapadéktöbblet nem csak most, de akkoriban is problémákat okozott.
A Drávagárdonynál épített vízkivételi műből az 5 m3/s nagyságú vízmennyiség egy nyomócsőn, majd egy csillapító műtárgyon keresztül jut a vízkormányzó rendszer főcsatornájába, majd az alrendszerekbe. A nyugat-keleti irányú főcsatornából déli irányba a Siópusztai-árok, a Korcsina-csatorna, és a Sellyei-Gürü-csatorna irányába, illetve a Fekete-víz felé történik a vízpótlás.
A Drávai vízpótlás mellett a duzzasztó és osztóművek biztosítják a felszíni vizek kormányzási lehetőségét, illetve helyben tartását. Ezek segítségével lehet késleltetni a lefolyást, a többlet vizeket a mélyterületekre kivezetni, illetve a területekről elvezetni.
A projekt elsődleges célja a víztestek ökológiai állapotának javítása, a vizes élőhelyek vízjárásának természeteshez közeli alakítása. A műtárgyak üzemeltetésével mind a vízhiányból adódó vízpótlási igények, mind a többletvizek levezetése is megoldható. A műtárgyak segítségével megvalósuló medertározás révén nő a talaj hasznosítható vízkészlete, amely ellensúlyozza a talajvízsüllyedés által okozott káros hatásokat.
A vizes élőhelyek ellátására és a vízrendszerek közti kapcsolat megteremtésére a meglevő medrek, műtárgyak rekonstrukciója, új medrek, műtárgyak építése történt meg.
A vízelosztó rendszer meglévő és új mederszakaszokból áll, amelyekben a vízszinteket és vízhozamokat az egyes ágakban lévő vízépítési műtárgyak szabályozzák. A vízkivételi mű és a főbb műtárgyak távvezérléssel a DDVIZIG Pécsi Központjából, illetve a Drávasztárai Felügyelőségéről irányíthatóak.
A rendszer főbb elemei:
A mesterséges tározóterekben, csatornamedrekben, a természetes mély fekvésű területeken, a talajban, a növényzetben történő vízvisszatartás révén nő a tájban visszatartott víz mennyisége, ezáltal javulnak a mikroklimatikus körülmények, a helyi gazdálkodás feltételei.
A térség vízháztartása így kiegyenlítettebbé, kiszámíthatóbbá tehető, ez mind a mezőgazdaság, mind a települések élete, mind pedig a természeti környezet szempontjából kedvező lépés.
A projekt kivitelezési munkái elkészültek. A műszaki átadás-átvételi eljárás 2021.december 10-én lezárult. A műtárgyak ellenőrző vizsgálatai valamint a vízkormányzó rendszer próbaüzeme megtörtént.
További információ Cser Valéria projektmenedzsertől kérhető: +36 72 506 306 cser.valeria@ddvizig.hu
A projektről további információ megtekinthető az alábbi linken: http://osdravaprojekt.ovf.hu
Vízkivételi mű Drávagárdonynál
Főcsatorna csillapítóműtárgy
Főcsatorna – 2a jelű bújtató műtárgy és 2b jelű duzzasztó műtárgy
Főcsatorna – 14a jelű duzzasztó műtárgy
A projekt fő célja a Baranya csatornán levonuló nagyvíz hozamok mérséklése, az árvízveszély csökkentése a víz visszatartásával. További célok: a víztározás, öntözővíz biztosítás, az aszályos periódusok vízpótlása, a vízfolyások vízjárásának egyenletesebbé tétele, a felső vízfolyásszakaszok hordalékainak részbeni visszatartása.
Projektinformációk
A projekt címe: Záportározó építése a Baranya csatorna vízgyűjtőjén – Magyarszéki tározó építése
Szerződött támogatás összege: 1 847 136 291 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 100%
Projekt azonosító száma: KEHOP-1.5.0-15-2016-00007
Kedvezményezett: Országos Vízügyi Főigazgatóság
Cím: 1012 Budapest, Márvány utca 1/D.
Telefon: +36 1/ 225-44-00
Honlap: www.ovf.hu
Konzorciumi partner: Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Cím: 7623 Pécs, Köztársaság tér 7.
Postacím: 7602 Pécs, Pf. 101.
Telefon: +36 72 506 300
Honlap: www.ddvizig.hu
Kivitelező: Szabadics Közmű- és Mélyépítő Zrt.
Cím: 8749 Zalakaros, Jegenye sor 3.
Telefon: +36 93 541 920
Weboldal: www.szabadics.hu
Mérnök: EUROUT Kft.
Cím: 1143 Budapest, Zászlós u. 18.
Telefon: +36 1 887 2613
Honlap: www.eurout.hu
A projekt fizikai befejezésének tervezett napja (támogatási szerződés szerint): 2019.10.31.
A projekt bemutatása
A projekt célja: a Baranya csatornán levonuló nagyvíz hozamok mérséklése.
A Baranya-csatorna vízgyűjtőjének vízfolyásai mentén különösen nagy károkat okoztak a 2010. évi május–június havi esőzésekből kialakult árhullámok. A DDVIZIG, mint az érintett térség vízkészlet-gazdálkodásáért felelős állami szervezet, elkészíttette a „Tározási lehetőségek a Baranya-csatorna vízgyűjtőjén” elnevezésű műszaki tanulmánytervet. A tanulmányterv feltárta a tározó építésére alkalmas helyeket a Baranya-csatorna vízgyűjtő területén lévő jelentősebb vízfolyásokon.
A Magyarszéki tározó a tervezett tározók közül a legnagyobb záportarozási kapacitással valósítható meg, amely által vízkárenyhítés szempontjából jelentős a szerepe. A Baranya-csatorna felső szakaszáról-, valamint a Kaszánya-patakon érkező árvizek visszatartását biztosítja. A komplex hasznosíthatósága miatt további gazdasági lehetőségeket teremt a térségben. A tározó üzemvízszinten 28 hektár nagyságú állandó vízborítottsággal fog rendelkezni. Árvízszinten 54 hektár nagyságú területen tervezzük az elöntést.
A tározó a tervek szerint hossztöltéses kialakítású lesz, az árvizeket 60 m szélességű oldalbukón tervezzük bevezetni a tározótérbe. Üzemi vízszinten a tározó jóléti és horgászhasznosítású lehet.
A tározó főbb adatai:
A Magyarszéki tározó Magyarszék és Magyarhertelend községek határában, a Baranya csatorna 22+900 – 24+800 km szelvényei között, a bal parton, hossztöltéses oldaltározóként kerül kialakításra.
Épülő műtárgyak:
• 2,6 km hosszú töltés
• központi vízszintszabályozó műtárgy
• tápzsilip, tápcsatorna
• vészárapasztó
• oldalbukó
• vízkivételi cső
• vízrajzi műtárgy
Információs anyagok: Letölthető lakossági tájékoztató szórólap
Események, aktualitások: a projekthez kapcsolódó események, aktualitások információi
1. Lakossági fórum
Helyszín: Magyarszék, Faluház
Időpont: 2017. 05. 09.
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
2. Projektindító rendezvény
Helyszín: Magyarhertelend, Kultúrház
Időpont: 2017. szeptember 18.
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
3. Sajtónyilvános lakossági rendezvény
Helyszín: Magyarszék, Faluház
Időpont: 2018. 01. 23.
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
4. Sajtónyilvános lakossági záró rendezvény
Helyszín: Tározó helyszíne és Magyarhertelend, Közösségi tér
Időpont: 2019. 07. 11. 13 óra
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
5. Ünnepélyes záró rendezvény
Helyszín: Magyarszék, Faluház és a tározó helyszíne
Időpont: 2019. 07. 11. 11 óra
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
Sajtószoba: a projektről szóló hivatalos sajtóközlemények, a projekt eseményeire szóló meghívók és legfrissebb hírek
Sajtóközlemények letöltése >>
Fizetett sajtómegjelenések:
Kapcsolat: Az alábbi elérhetőségeken felveheti a kapcsolatot a projekt sajtókapcsolati munkatársával
A Pécsi víz rendezése
Projekt bemutatása:
A fejlesztés célja: a Pécsi víz és mellékágainak jó karba helyezése, gépi fenntarthatóságának lehetővé tétele.
A projekt során a Pécsi víz és mellékágainak mederkotrása valósult meg. A két mellékág, a Szabadszentkirályi és a Gerdei vízfolyás önkormányzati tulajdonban és kezelésben van. A projekt megvalósulása érdekében konzorciumi megállapodást kötött az igazgatóság az érintett önkormányzatokkal. A kiviteli munkák során az önkormányzati szakaszon közel 6 km hosszon javultak a projekt befejezése után a lefolyási viszonyok. A kotrási munkákon felül 2 átközlekedő műtárgy átépítésre, 2 surrantó építésére került sor. A Pécsi víz állami tulajdonú szakaszán kotrási terv alapján került helyreállításra az engedélyes állapot. A gépi fenntartás lehetőségét átközlekedő műtárgyak építésével, átépítésével valósítottuk meg.
Helyi és térségi jelentőségű vízvédelmi rendszerek fejlesztése, DDOP 5.1.5/B-11 konstrukció
A beruházás az Új Széchenyi Terv Dél-dunántúli Operatív Program keretein belül valósult meg.
Kedvezményezett:
Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
7623, Pécs Köztársaság tér 7.
www.ddvizig.hu
Közreműködő szervezet:
Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft
7621 Pécs, Mária u.3.
7400 Kaposvár, Szántó u. 5
www.deldunantul.com
Irányító Hatóság:
Miniszterelnökség
Nemzetközi Főosztály
H-1077 Budapest, Wesselényi u. 20-22.
www.kormany.hu/hu/miniszterelnokseg