Events

14
2021. szeptember 14., kedd

Hydrologist Club launches at the South-Transdanubian Water Management Directorate September 13, 2021

logo_MHT_sm

From the year of 2021, monthly lectures are planned to be held by the Hungarian Hydrological Society’s Territorial Organization of County Baranya -from September till the end of next May-, in the official premises ...

5
2021. június 5., szombat

World Environment Day - June 5th, 2021

Drava 139_sm

The first major conference on environmental issues was held in 1972 by the United Nations, which is known as the Conference on the Human Environment or the Stockholm Conference. Resolution A/RES/2994 (XXVII) was set out and adopted ...

27
2021. május 27., csütörtök

Internal training in Kaposvár at Kapos flood defence structure - for water management operators and water security guards – May 26, 2021

IMG_2021467_sm

Within the framework of the education program for civil servants employed by water management entities, internal training was held for colleagues employed in the job categories of water management operators and water security guards on May 27, 2021 in Kaposvár, at Kapos flood defence structure ...

2
2020. december 2., szerda

Blood Donation Campaign Was Organized At The South-Transdanubian Water Management Directorate – December 2, 2020

veeer__sm

Blood donation campaign was organized at the premises of the South-Transdanubian Water Management Directorate on Wednesday December 2, 2020. Blood donation events are considered as a tradition

14
2020. július 14., kedd

Short film, which summarises the events of the flood protection exercise

DJI_0736_sm

Joint flood protection exercise was held by the General Directorate of Water Management and the South-Transdanubian Water Management Directorate at several locations in the area of ??its operation on July 14, 2020.

22
2020. április 22., szerda

The final of the National Vocational Training Competition

KSZDVG_SM

National Vocational Education Competition (OSZTV) was published this year as well in accordance with traditions and in line with Section 73(2)(h) of Act 187 of 2011 on Vocational Education and Training. In 2020, out of six schools, which provide secondary education on water management in the country, 32 students entered for the competition in the field of water management technician.

13
2020. február 13., csütörtök

National Vocational Training Competition was organized at Drava Valley High School in Barcs

iskola_sm

National Vocational Education Competition (OSZTV) was published this year as well in accordance with traditions and in line with Section 73(2)(h) of Act 187 of 2011 on Vocational Education and Training. In 2020, out of six schools, which provide secondary education on water management in the country, 32 students entered for the competition in the field of water management technician.

Events Archive
Content manager: Pászthory Róbert, kiemelt műszaki referens

OVF és közös projektek

2013. november 21., csütörtök 10:08

Árvízi veszély- és kockázati térképezés

Árvízi kockázati térképezés és stratégiai kockázati terv készítése (KEOP-2.5.0.B.)

Az árvízkockázat-kezelésről szóló új irányelvnek a célja, hogy csökkentse az árvízkockázatot és mérsékelje az árvizek káros következményeit az Európai Unióban. Az irányelv megköveteli, hogy az árvízkockázat kezeléséről az országhatárokon túlmutatóan tárgyaljanak, valamint kötelezettség vállalásra ösztönöz az átláthatóság javítása és az állampolgárok bevonása érdekében. A tagállamoknak, így Magyarországnak is most már kötelező feladata meghatározni a folyók vízgyűjtő medencéjét és a hozzá kapcsolódó árvízveszélyes part menti területeket, továbbá árvízkockázati térképeket és kezelési terveket kidolgozni ezekre a területekre.

I. ütem     Az „Árvízi veszély- és kockázati térképezés és kockázatkezelési tervezés tartalmi és formai követelményeinek meghatározása, a végrehajtás megalapozása és eszközrendszerének kialakítása” c. projekt (Metodika). Ennek során kidolgozták a veszély és kockázati térképek készítésének és a kockázatkezelési tervezés módszerét. A projekt 2011. decemberében lezárult.

II. ütem   A veszélytérképek és kockázati térképek - vagyis a veszély helyének és nagyságának beazonosítása. A projektben el kellett készíteni az előzetes kockázati értékelést, az előzetes kockázatbecslést, meg kell valósítani a III. ütem veszélytérképezési feladatainak végrehajtásához szükséges adatgyűjtést, az adatok adattári elhelyezését. El kellett készíteni az Országos Árvízkockázat-kezelési Irányelv tervezetét, mely tartalmazza az országos szintű árvízi kockázatkezelési célkitűzéseket és alapelveket. A projekt 2014. márciusában lezárult.

III. ütem  A stratégiai szintű árvízkockázat kezelési tervek készítése – vagyis a szükséges beavatkozások meghatározása. A projekt célja, hogy hozzájáruljon az árvízkockázatok értékeléséhez és kezeléséhez Magyarországon, összhangban az EU 2007/60/EK az árvízkockázatok értékeléséről és kezeléséről szóló irányelvével, az árvizekkel kapcsolatos, az emberi egészségre, a környezetre, a kulturális örökségre és a gazdasági tevékenységre gyakorolt káros következmények csökkentése érdekében. Jelenleg futó projekt, befejezés 2015. december.

Összességében a projekt célja, mindezeknek a szükségleteknek megfelelően az Európai Unió Árvízkockázatok értékeléséről és kezeléséről szóló keretirányelvéhez, valamint a Víz Keretirányelvéhez, az Új Magyarország Fejlesztési Tervhez és a Környezet és Energia Operatív Program céljaihoz igazodó árvízi kockázati térképezés és stratégiai kockázati terv készítésének tudományos megalapozása, átfogó, közös metodika kidolgozása.



Vízgyűjtő-gazdálkodási tervek készítése

Projekt támogatásának forrása:
ÚMFT, KEOP-2.5.0/A Vízgazdálkodási tervezés konstrukcióban a KEOP-2.5.0/A-2008-0003 azonosító számon regisztrált projekt

A projekt megvalósításának kezdete és tervezett befejezése:
2008. január 1. - 2009. december 22. (pénzügyi lezárás 2010. április 30.)

A projekt beruházási költsége: 2 500 000 000,- Ft

A projekt tartalmának rövid ismertetése:
A projekt célja a 221/2004. (VII.21.) Korm. rendeletnek megfelelően a 2000/60/EK Víz Keretirányelv (VKI) 13. cikke szerinti Vízgyűjtő-gazdálkodási tervek (VGT) elkészítése. A Magyarország területére vonatkozó, nemzeti VGT-t 2009. december 22-ig kell elkészíteni.
Stratégiai cél a felszíni vizek és a felszín alatti vizek megóvásának, védelmének és kezelésének legjobb gyakorlati megvalósítása. A Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv elkészítése egy operatív lépcsőfok a VKI célkitűzéseinek eléréséhez. A VGT egy európai szinten egységesített eszköz, amely segít a VKI célkitűzéseinek közösségi szintű megvalósításában.
Operatív cél 1 db nemzeti VGT elkészítése, 4 db részvízgyűjtő VGT elkészítése (Duna, Tisza, Dráva, Balaton), és 42 db tervezési alegységre VGT elkészítése, valamint az országos VGT stratégiai környezeti vizsgálata. Társadalmi vita lebonyolítása a VKI, illetve a magyar jogszabályoknak megfelelően valamint a nemzetközi adatszolgáltatási és egyeztetési kötelezettségek teljesítése.

Célcsoportok:
A projekt elsődleges célcsoportja a Magyarország területén élő lakosság, valamint természeti környezete.
További célcsoport a Magyarország vízkészletéhez valamilyen formában kötődő további területek lakossága és természeti környezete, amelyen elsősorban a Duna vízgyűjtő értendő.
A vízfelhasználó szervezetek (jellemzően víziközmű, ipari, mezőgazdasági szervezetek) is érintettek a projektben, hiszen a VGT megállapításai, korlátozó, javító vagy rögzítő intézkedései érintik további működésüket, annak kereteit.
Fontos célcsoport a vízgyűjtő-gazdálkodási tervezésben részt vevő, döntéshozók köre. Ezek elsősorban a minisztériumok és területi szerveik, közöttük a VGT végrehajtás irányításáért felelős KvVM, továbbá a végrehajtásért felelős VKKI, Kövizigek, Kötevifék.
Érintettek még azok a szervezetek, amelyek szakmai, vagy közigazgatási feladatokat végeznek, és a projekt szakmai tartalmához értéket tudnak hozzáadni.

Befejeződött a Vízgyűjtő-gazdálkodási tervezés

A munka eredményeképpen vízgyűjtő-gazdálkodási terv készült Magyarország teljes területére, 4 fő részvízgyűjtőjére (Duna, Tisza, Dráva, Balaton) és 42 tervezési alegységére. Míg az országos és a részvízgyűjtős tervek - folyamatos egyeztetéssel - központilag készültek,i az alegységi terveket a Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságok állították össze. Ennek megfelelően Igazgatóságunk az Alsó-Duna jobb part, a Rinya-mente és a Fekete-víz alegységi tervek elkészítéséért volt felelős, mely tervek az alábbiakban érhetőek el:
- Rinya-mente vizgyűjtő-gazdálkodasi terve letölthető PDF formátumban:
- Fekete-Víz vizgyűjtő-gazdálkodasi terve letölthető PDF formátumban:
- Alsó-Duna jobb partvizgyűjtő-gazdálkodasi terve letölthető PDF formátumban:

Mivel a Rinya-mente, a Fekete-víz, illetve a Mura tervezési alegységek együttesen alkotják a Dráva részvízgyűjtőt, azok vízgyűjtő-gazdálkodási terve ugyancsak elérhető az alábbiakban:
- Mura vízgyűjtő-gazdálkodási terve PDF formátumban:
- Dráva vízgyűjtő-gazdálkodási terve PDF formátumban:

A tervekhez tartozó mellékletek, azok mennyisége és terjedelme miatt nem kerültek feltöltésre, de az Igazgatóságon rendelkezésre állnak és megtekinthetők, melyhez személyes időpont egyeztetés szükséges a Víz Információs Központ pécsi központjának titkarsagddvizig.hu e-mail címén.

A vízgyűjtő-gazdálkodási tervezés honlapja:
www.vizeink.hu
http://www.vizgyujto-vkki.com

Monitoring projektek

A mérés-automatizációnak és a távjelzésnek ma már nincs alternatívája, ezért az Uniós pályázatra (KEOP) benyújtott öt projekt által mintegy másfél milliárd forintot fordíthatunk monitoring fejlesztésre. A projektek egyenként lefedik a víz körforgásának elemeit, a lehulló csapadékot, a beszivárgást és a talajvizet, a lefolyó vizek határon belépő mennyiségének (és minőségének) mérését, az ebből kialakuló vízszintek távjelzését. A megbízható mérések érdekében épült egy műszerkalibrációs labor, európai színvonalú vízsebességmérő-hitelesítési csatornával, valamint már megvalósult 352 db talajvízszint észlelő kút távjelző hálózatba való bekapcsolása. További három projekt az előkészítés stádiumában van.
A projektek megvalósítása során feladatunk a Víz Keretirányelv (VKI) végrehajtásához kapcsolódó monitoring rendszerek széles körben való megismertetése, szakmai bemutatása is. Az érintettek és a lakosság figyelmének felhívása a monitoring rendszerek jelentőségére, valamint a működés megismertetése a szakmával és az érintett lakossággal. Egyrészt az európai uniós előírásoknak megfelelően tájékoztatni kell a közvéleményt a projekt lebonyolításáról, a bevont európai uniós és hazai források felhasználásáról.

Az aloldalak a következők:

KEOP-2.2.2-2008-0002 Műszerkalibrációs labor és vízsebességmérő csatorna kialakítása a minőségirányítási rendszerhez http://vmk.vizugy.hu/

KEOP-2.2.2-2008-0007 Monitoring állomások automatizálása (Felszín közeli vizek) http://malla.vizugy.hu/

KEOP-2.2.2-2008-0001 Külföldről érkező kis- és közepes folyók vízhozamának és fizikokémiai paramétereinek automatikus távmérése http://kkfat.vizugy.hu/

Last modifying: 2022. március 30., szerda 13:49