Ezen a héten szombaton (23-án) a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is sok szeretettel vár mindenkit a Föld napján, a tettyei romoknál felállított pavilonjában, 10 órától 17 óráig.
A tanulmányút programja itt megtekinthető:
A szakmai nap programja innét letölthető:
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság – hasonlóan a 2021. évihez – idén is online formában hirdette meg az immár hagyományosnak tekinthető gátőrfutását. A Víz Világnapján, azaz március 22-én indult verseny 2022. április 22-ig, a Föld Napjáig tart.
Lehet csatlakozni!
Dr. Nagy Gábor, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság felszíni vízkészlet-gazdálkodási referense tart előadást Vízgyűjtő gazdálkodás és modellezés címmel a bonyhádi Völgységi Múzeum Víz Világnapi rendezvényén, március 23-án (szerdán) 15.30 órától.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete Konferenciát közvetít, Klub Napot szervez 2022. március 25-én pénteken 11.00 - 13.00 óra között, ahol online formában tekinthető meg a Magyar Hidrológiai Társaság országos szakmai konferenciája a felszín alatti vizekkel való gazdálkodásról.
Március 10-én nyílt meg az a kiállítás, mely az Ormánság rejtőzködő kincseit mutatja meg Mánfai György fotóművész lencséjén át. A kiállításnak a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközpontja adott helyet Szaporcán.
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Pécsi Akadémiai Bizottság Műszaki és Földtani Tudományok Szakbizottsága Vízgazdálkodási Munkabizottsága, valamint a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete jelölőbizottság-választással egybekötött előadóülést szervez 2022. január 26-án (szerdán), 13 00 órai kezdettel.
40 év után újra Országos Védelmi Gyakorlatot tartott a vízügy a szolnoki Milléren, több mint 250 vízügyes részvételével, melyen a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei is részt vettek ...
A Hidrológus Klub keretében – mely a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete és a DDVIZIG közös rendezvénye – a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Hidrobiológiai Tanszéke 2021. október 28-án (csütörtökön) mutatta be a projektet és az alkalmazást.
Az eseményre 2021. október 27-én (szerdán) Pécs Város szennyvíztisztító telepén került sor, melyre a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is meghívást kapott.
Korábbi eseményekAz esztergomi Duna Múzeumban ebben az évben minden hónapban más-más vízügyi igazgatóság kiállítási tárgyai láthatóak a Hónap műtárgya vitrinben, így a látogatók megismerkedhetnek a vízügyes múlt területi örökségeivel is. Szeptemberben a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság emlékei vendégeskedtek a múzeumban:
- Archív fotók az 1965-ös dunai árvízről: az igazgatóság számos képet őriz a 113 napig tartó, minden korábbi jégmentes árvíz szintjét meghaladó 1965-ös dunai árvízről, melyből néhány a vitrinben megtalálható.
- Brigádnapló: a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság „Ho Si Minh” Szocialista Brigádjának naplója. A Szocialista Brigádokat általában szocialista mozgalom egy „hőséről” illett elnevezni, így lett a Dél-dunántúli Vízügy Igazgatóság Drávasztárai Felügyelőség Szocialista Brigádja az Észak-Vietnam, a Vietnami Demokratikus Köztársaság elnökéről elnevezve. A szocialista brigádmozgalom 1958-ban indult útjára, a szocialista munkaverseny egyik formájának tekinthető. A termelési célkitűzéseken kívül azonban a szocialista erkölcs kialakítását, a szakmai és a kulturális színvonal emelését is hivatott lett volna szolgálni. A brigádnaplókban rendszerint először bemutatják a brigád tagjait, majd ezt követően a brigád életének fontosabb mozzanatait. Ezek között szerepel természetesen az állami ünnepekről való megemlékezés. A kommunista szombat általában valamilyen közösségi cél megvalósításához kötődött, például iskola- vagy óvodaépítéshez, parkosításhoz. Sok esetben azonban a gyárak, üzemek ezeket az alkalmakat használták fel arra, hogy a tervteljesítésben mutatkozó lemaradásukat behozzák. A kommunista szombatokon való részvétel önkéntes volt, de aki nem ment el, számíthatott a vezetés rosszallására.
- DDVIZIG Kémesi Felügyelőség - tábla: Magyarországon 1953. október 1-én a vízgazdálkodás állami irányításának megteremtése érdekében a Minisztertanács határozata alapján megalakultak a Vízügyi Igazgatóságok. Hazánkban - az ország teljes területét lefedve - 12 Vízügyi Igazgatóság működik, ezek egyike a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. Az Igazgatóság központján, valamint a külső telephelyek homlokzatán az épület funkciójának megfelelően táblák lettek elhelyezve. Az itt kiállított tábla a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Kémesi Felügyelősége falán volt eredetileg. Tábla közepén az akkori kor szellemének megfelelően az úgynevezett „Kádár-címer” található. A címert 1957-ben vezették be és egészen a rendszerváltozásig volt használatban.
Igazgatóságunk kollégái szakmai kirándulásuk alkalmával a Duna Múzeumot is megtekintették a szeptemberi időszaki kiállítás apropójából.