Ezen a héten szombaton (23-án) a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is sok szeretettel vár mindenkit a Föld napján, a tettyei romoknál felállított pavilonjában, 10 órától 17 óráig.
A tanulmányút programja itt megtekinthető:
A szakmai nap programja innét letölthető:
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság – hasonlóan a 2021. évihez – idén is online formában hirdette meg az immár hagyományosnak tekinthető gátőrfutását. A Víz Világnapján, azaz március 22-én indult verseny 2022. április 22-ig, a Föld Napjáig tart.
Lehet csatlakozni!
Dr. Nagy Gábor, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság felszíni vízkészlet-gazdálkodási referense tart előadást Vízgyűjtő gazdálkodás és modellezés címmel a bonyhádi Völgységi Múzeum Víz Világnapi rendezvényén, március 23-án (szerdán) 15.30 órától.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete Konferenciát közvetít, Klub Napot szervez 2022. március 25-én pénteken 11.00 - 13.00 óra között, ahol online formában tekinthető meg a Magyar Hidrológiai Társaság országos szakmai konferenciája a felszín alatti vizekkel való gazdálkodásról.
Március 10-én nyílt meg az a kiállítás, mely az Ormánság rejtőzködő kincseit mutatja meg Mánfai György fotóművész lencséjén át. A kiállításnak a Duna-Dráva Nemzeti Park Ős-Dráva Látogatóközpontja adott helyet Szaporcán.
A Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Pécsi Akadémiai Bizottság Műszaki és Földtani Tudományok Szakbizottsága Vízgazdálkodási Munkabizottsága, valamint a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei közösen alkotópályázatokat hirdetnek.
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete jelölőbizottság-választással egybekötött előadóülést szervez 2022. január 26-án (szerdán), 13 00 órai kezdettel.
40 év után újra Országos Védelmi Gyakorlatot tartott a vízügy a szolnoki Milléren, több mint 250 vízügyes részvételével, melyen a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei is részt vettek ...
A Hidrológus Klub keretében – mely a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Megyei Területi Szervezete és a DDVIZIG közös rendezvénye – a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Hidrobiológiai Tanszéke 2021. október 28-án (csütörtökön) mutatta be a projektet és az alkalmazást.
Az eseményre 2021. október 27-én (szerdán) Pécs Város szennyvíztisztító telepén került sor, melyre a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is meghívást kapott.
Korábbi eseményekA DDVIZIG a Dél-dunántúli Operatív Programban „A felszíni vizek védelmét szolgáló fejlesztések regionális jelentőségű vízvédelmi területen” elnevezésű, DDOP-2009-5.1.5/A kódjelű pályázati kiírásnak megfelelően pályázatot nyújtott be „Vésztározás a Kaposon” címmel. A benyújtott pályázatot a Regionális Fejlesztési Programok Irányító Hatósága támogatásra érdemesnek ítélte, így a fejlesztéseket a 2013-as évben megkezdtük.
A 2014. év nyarán az Új Széchenyi Terv keretén belül lezárult a "Vésztározás a Kaposon" elnevezésű fejlesztés, melynek eredményeképpen lehetővé vált a vizek szabályozott visszatartása a Kapos völgyében. A projekt célja, hogy a nagycsapadékok okozta árvizek előfordulása esetén megteremtse, illetve fokozza az élet és vagyonbiztonságot az érintett regionális jelentőségű sík- és dombvidéki vízgyűjtő területeken. A vésztározó hatására mérséklődik az árvízi veszélyeztetettség Kaposvár és Kaposújlak belterületén, illetve a Kapos vízfolyás Kaposvár alatti szakaszán lévő települések: Sántos, Kaposhomok, Mosdós, Nagyberki, Csoma, Attala környékén.
A 2015. évi Víz Világnapjára a Kaposvári Önkormányzat és a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság 5 db tájékoztató táblát helyezett el a tározó műtárgyához vezető út mellett, melyek szélesebb körű tájékoztatást nyújtanak a Vésztározó szükségességéről.
Ezen a helyen kapott helyet az országban egyedüli Hidrológiai Emlékpark is, mely a Magyar Hidrológiai Társaság 100 éves, míg a Somogy Megyei Területi Szervezet 45 éves jubileumi évfordulója alkalmából létesült, 2017-ben. A Magyar Hidrológiai Társaság és a DDVIZIG közösen alakította ki a Hidrológiai Emlékparkot a Kapos Vésztározó alvízi oldalán található szép, parkosított területen. Az emlékpark környezetét rendszeresen karbantartjuk, óvjuk és biztosítjuk az érdeklődők számára.
A parkban 25 nagy hírű, az elmúlt évszázadokban kimagasló munkát végzett mérnök tablója került elhelyezésre. A kiválasztott neves személyiségekkel a vízgazdálkodás sok-színűségét szeretnénk bemutatni, de külön figyelmet fordítottunk arra is, hogy Somogy megyéhez kötődő személyek is helyet kapjanak itt.
A Hidrológiai Emlékpark létrehozásával a cél az volt, hogy olyan emléket állítsunk, amellyel méltó módon tiszteleghetünk az elmúlt időszak kiemelkedő szaktudással bíró mérnökei előtt. A személyek kiválasztásánál törekedtünk arra, hogy a vízgazdálkodást meghatározó elődök az ágazat minél szélesebb körét öleljék fel. Az emlékpark létesítésével a fiatal nemzedéknek szeretnénk lehetőséget adni arra, hogy megismerjék az elmúlt évszádokban élt és komoly munkát végzett mérnökök tevékenységét.
A Hidrológiai Emlékparkról részletek az alábbi linken elérhetőek: http://hidrologiai-emlekpark.webnode.hu
Összeállította:
Váradi Nelli szakaszmérnök, DDVIZIG Kaposvári Szakaszmérnöksége