A vízgyűjtő területekre az elmúlt héten lehullott nagy mennyiségű csapadék következtében több magyarországi folyón is árhullám vonul le a napokban.
A Duna Múzeum és a Duna-Ipoly Nemzeti Park május 12-én szakmai napot tart iskolás csoportok számára, hogy felhívja a figyelmet a hazai erdőkben élő fákra és madarakra, valamint a természet és élővilág védelmére ...
Lázár munkaiban egyfajta mély zsigeri életöröm érződik; képei a színek ezerféle árnyalatára való rácsodálkozás, az egymáson való rétegek, a tiszta színek, a fehérek, a mély és élénk árnyalatok élvezete érződik ...
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság ebben az évben is részt vesz a Duna-Dráva Nemzeti Park szervezésében megvalósuló Föld Napi eseményen, a Tettyén. Szeretettel látunk mindenkit idén is a Föld napján, 2022. április 22-én (szombaton) 10 és 16 óra között a tettyei romoknál ...
A 2022. évhez hasonlóan még 2023-ban is online formában hirdeti meg hagyományos, Víz világnapi Gátőrfutását az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. A gátőrfutással továbbra is tisztelegni kívánnak a gátőrök előtt, akik természetes vizeink és vízkincsünk legjobb ismerői ...
2020 decemberében példátlan környezetkárosítás történt a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág szigetszentmiklósi szakaszán: ismeretlen tettes hatalmas mennyiségű olajszármazékot engedett a csapadékvíz-elvezető csatornába, amely a vízfelszínre kijutva felbecsülhetetlen károkat okozott a természetvédelmi oltalom alatt álló terület élővilágában.
Tisztelettel meghívom Önt, illetve a témában érdekelt kollégáit - kérem továbbítsa nekik a meghívást - a Víz Világnapja 2023 alkalmából megszervezett V. Hatékony Vízellátás Nemzetközi Konferencia szakmai fórumra ...
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar dékánja tisztelettel meghívja Önt ...
A Magyar Hidrológiai Társaság Baranya Vármegyei Területi Szervezete és a Mecsekérc Zrt. közösen szakmai napot tart a MECSEKÉRC Zrt. aktuális tevékenységeinek bemutatása címmel ...
Korábbi eseményekA projekt fő célja a fenntartható vízgazdálkodás infrastrukturális feltételeinek a javítása, a vízvisszatartást, vízkészlet megőrzést támogató és a vizek mennyiségi és minőségi védelmét szolgáló, a tájhasználat-váltást, az ökológiai szempontokat figyelembe vevő vízgazdálkodási rendszer megvalósítása.
Projektinformációk:
Projekt címe: Vízvisszatartás és tájhasználat-váltás tervezése az Ős-Dráva Programban
Projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2016-00014
Kedvezményezett: | Országos Vízügyi Főigazgatóság |
Cím: 1012 Budapest, Márvány utca 1/D. | |
Telefon: +36 1 225-44-00 | |
Honlap: www.ovf.hu | |
Konzorciumi partner: | Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság |
Cím: 7623 Pécs, Köztársaság tér 7. | |
Postacím: 7602 Pécs, Pf. 101. | |
Telefon: +36 72 506 300 | |
Honlap: www.ddvizig.hu | |
Kivitelező: | Aquaprofit Zrt. |
Cím: 1117 Budapest, Budafoki út 56. | |
Telefon: +36 30 70 99 320 | |
Weboldal: www.aquaprofit.com | |
Mérnök: | Viziterv Environ Kft. |
Cím: 4400 Nyíregyháza, Széchenyi utca 15. | |
Telefon: +36 42 788 122 | |
Honlap: www.environ.hu |
Támogatási összeg: 12 782 806 212 Ft
A projekt kezdő időpontja: 2017. 05. 31.
A projekt fizikai befejezésének tervezett napja (támogatási szerződés szerint):
2022. 04. 30.
Záró kifizetés igénylés benyújtásának határideje: 2022. 05. 30.
Projekt bemutatása:
A projekt területe az Ormánságot, Baranya vármegye déli, délnyugati, valamint Somogy vármegye délkeleti részét érinti. A térségben hosszú időszakon keresztül meghatározó volt a víz szerepe. A Dráva menti térséget ősi állapotában mocsarak, vízállásos területek jellemezték. A Dráva fenéksüllyedése miatt a területen a talajvízszint lecsökkent, a vízhiány és a kiszáradás problémát jelent az ott élők számára.
A terület vízzel való ellátásának célja, a víz szerepének, mennyiségének növelése a nyári (csapadékszegény) időszakban, ezzel a régmúlt vízháztartási viszonyaihoz való közelítés, amikor a terület mély fekvésű részeit gyakorlatilag az év legnagyobb időszakában vízborítás jellemezte. Az egykor meglévő állapotok azonos módon való visszaállítása természetesen nem lehetséges, de nem is cél, hiszen a nagyvizes időszakban mutatkozó, helyenként jelentős csapadéktöbblet nem csak most, de akkoriban is problémákat okozott.
A Drávagárdonynál épített vízkivételi műből az 5 m3/s nagyságú vízmennyiség egy nyomócsőn, majd egy csillapító műtárgyon keresztül jut a vízkormányzó rendszer főcsatornájába, majd az alrendszerekbe. A nyugat-keleti irányú főcsatornából déli irányba a Siópusztai-árok, a Korcsina-csatorna, és a Sellyei-Gürü-csatorna irányába, illetve a Fekete-víz felé történik a vízpótlás.
A Drávai vízpótlás mellett a duzzasztó és osztóművek biztosítják a felszíni vizek kormányzási lehetőségét, illetve helyben tartását. Ezek segítségével lehet késleltetni a lefolyást, a többlet vizeket a mélyterületekre kivezetni, illetve a területekről elvezetni.
A projekt elsődleges célja a víztestek ökológiai állapotának javítása, a vizes élőhelyek vízjárásának természeteshez közeli alakítása. A műtárgyak üzemeltetésével mind a vízhiányból adódó vízpótlási igények, mind a többletvizek levezetése is megoldható. A műtárgyak segítségével megvalósuló medertározás révén nő a talaj hasznosítható vízkészlete, amely ellensúlyozza a talajvízsüllyedés által okozott káros hatásokat.
A vizes élőhelyek ellátására és a vízrendszerek közti kapcsolat megteremtésére a meglevő medrek, műtárgyak rekonstrukciója, új medrek, műtárgyak építése történt meg.
A vízelosztó rendszer meglévő és új mederszakaszokból áll, amelyekben a vízszinteket és vízhozamokat az egyes ágakban lévő vízépítési műtárgyak szabályozzák. A vízkivételi mű és a főbb műtárgyak távvezérléssel a DDVIZIG Pécsi Központjából, illetve a Drávasztárai Felügyelőségéről irányíthatóak.
A rendszer főbb elemei:
A mesterséges tározóterekben, csatornamedrekben, a természetes mély fekvésű területeken, a talajban, a növényzetben történő vízvisszatartás révén nő a tájban visszatartott víz mennyisége, ezáltal javulnak a mikroklimatikus körülmények, a helyi gazdálkodás feltételei.
A térség vízháztartása így kiegyenlítettebbé, kiszámíthatóbbá tehető, ez mind a mezőgazdaság, mind a települések élete, mind pedig a természeti környezet szempontjából kedvező lépés.
A projekt kivitelezési munkái elkészültek. A műszaki átadás-átvételi eljárás 2021.december 10-én lezárult. A műtárgyak ellenőrző vizsgálatai valamint a vízkormányzó rendszer próbaüzeme megtörtént.
További információ Cser Valéria projektmenedzsertől kérhető: +36 72 506 306 cser.valeria@ddvizig.hu
A projektről további információ megtekinthető az alábbi linken: http://osdravaprojekt.ovf.hu
Vízkivételi mű Drávagárdonynál
Főcsatorna csillapítóműtárgy
Főcsatorna – 2a jelű bújtató műtárgy és 2b jelű duzzasztó műtárgy
Főcsatorna – 14a jelű duzzasztó műtárgy
A projekt fő célja a Baranya csatornán levonuló nagyvíz hozamok mérséklése, az árvízveszély csökkentése a víz visszatartásával. További célok: a víztározás, öntözővíz biztosítás, az aszályos periódusok vízpótlása, a vízfolyások vízjárásának egyenletesebbé tétele, a felső vízfolyásszakaszok hordalékainak részbeni visszatartása.
Projektinformációk
A projekt címe: Záportározó építése a Baranya csatorna vízgyűjtőjén – Magyarszéki tározó építése
Szerződött támogatás összege: 1 847 136 291 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 100%
Projekt azonosító száma: KEHOP-1.5.0-15-2016-00007
Kedvezményezett: Országos Vízügyi Főigazgatóság
Cím: 1012 Budapest, Márvány utca 1/D.
Telefon: +36 1/ 225-44-00
Honlap: www.ovf.hu
Konzorciumi partner: Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Cím: 7623 Pécs, Köztársaság tér 7.
Postacím: 7602 Pécs, Pf. 101.
Telefon: +36 72 506 300
Honlap: www.ddvizig.hu
Kivitelező: Szabadics Közmű- és Mélyépítő Zrt.
Cím: 8749 Zalakaros, Jegenye sor 3.
Telefon: +36 93 541 920
Weboldal: www.szabadics.hu
Mérnök: EUROUT Kft.
Cím: 1143 Budapest, Zászlós u. 18.
Telefon: +36 1 887 2613
Honlap: www.eurout.hu
A projekt fizikai befejezésének tervezett napja (támogatási szerződés szerint): 2019.10.31.
A projekt bemutatása
A projekt célja: a Baranya csatornán levonuló nagyvíz hozamok mérséklése.
A Baranya-csatorna vízgyűjtőjének vízfolyásai mentén különösen nagy károkat okoztak a 2010. évi május–június havi esőzésekből kialakult árhullámok. A DDVIZIG, mint az érintett térség vízkészlet-gazdálkodásáért felelős állami szervezet, elkészíttette a „Tározási lehetőségek a Baranya-csatorna vízgyűjtőjén” elnevezésű műszaki tanulmánytervet. A tanulmányterv feltárta a tározó építésére alkalmas helyeket a Baranya-csatorna vízgyűjtő területén lévő jelentősebb vízfolyásokon.
A Magyarszéki tározó a tervezett tározók közül a legnagyobb záportarozási kapacitással valósítható meg, amely által vízkárenyhítés szempontjából jelentős a szerepe. A Baranya-csatorna felső szakaszáról-, valamint a Kaszánya-patakon érkező árvizek visszatartását biztosítja. A komplex hasznosíthatósága miatt további gazdasági lehetőségeket teremt a térségben. A tározó üzemvízszinten 28 hektár nagyságú állandó vízborítottsággal fog rendelkezni. Árvízszinten 54 hektár nagyságú területen tervezzük az elöntést.
A tározó a tervek szerint hossztöltéses kialakítású lesz, az árvizeket 60 m szélességű oldalbukón tervezzük bevezetni a tározótérbe. Üzemi vízszinten a tározó jóléti és horgászhasznosítású lehet.
A tározó főbb adatai:
A Magyarszéki tározó Magyarszék és Magyarhertelend községek határában, a Baranya csatorna 22+900 – 24+800 km szelvényei között, a bal parton, hossztöltéses oldaltározóként kerül kialakításra.
Épülő műtárgyak:
• 2,6 km hosszú töltés
• központi vízszintszabályozó műtárgy
• tápzsilip, tápcsatorna
• vészárapasztó
• oldalbukó
• vízkivételi cső
• vízrajzi műtárgy
Információs anyagok: Letölthető lakossági tájékoztató szórólap
Események, aktualitások: a projekthez kapcsolódó események, aktualitások információi
1. Lakossági fórum
Helyszín: Magyarszék, Faluház
Időpont: 2017. 05. 09.
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
2. Projektindító rendezvény
Helyszín: Magyarhertelend, Kultúrház
Időpont: 2017. szeptember 18.
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
3. Sajtónyilvános lakossági rendezvény
Helyszín: Magyarszék, Faluház
Időpont: 2018. 01. 23.
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
4. Sajtónyilvános lakossági záró rendezvény
Helyszín: Tározó helyszíne és Magyarhertelend, Közösségi tér
Időpont: 2019. 07. 11. 13 óra
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
5. Ünnepélyes záró rendezvény
Helyszín: Magyarszék, Faluház és a tározó helyszíne
Időpont: 2019. 07. 11. 11 óra
Rendezvény meghívó >>
A rendezvényen készült fotók >>
Sajtószoba: a projektről szóló hivatalos sajtóközlemények, a projekt eseményeire szóló meghívók és legfrissebb hírek
Sajtóközlemények letöltése >>
Fizetett sajtómegjelenések:
Kapcsolat: Az alábbi elérhetőségeken felveheti a kapcsolatot a projekt sajtókapcsolati munkatársával
A Pécsi víz rendezése
Projekt bemutatása:
A fejlesztés célja: a Pécsi víz és mellékágainak jó karba helyezése, gépi fenntarthatóságának lehetővé tétele.
A projekt során a Pécsi víz és mellékágainak mederkotrása valósult meg. A két mellékág, a Szabadszentkirályi és a Gerdei vízfolyás önkormányzati tulajdonban és kezelésben van. A projekt megvalósulása érdekében konzorciumi megállapodást kötött az igazgatóság az érintett önkormányzatokkal. A kiviteli munkák során az önkormányzati szakaszon közel 6 km hosszon javultak a projekt befejezése után a lefolyási viszonyok. A kotrási munkákon felül 2 átközlekedő műtárgy átépítésre, 2 surrantó építésére került sor. A Pécsi víz állami tulajdonú szakaszán kotrási terv alapján került helyreállításra az engedélyes állapot. A gépi fenntartás lehetőségét átközlekedő műtárgyak építésével, átépítésével valósítottuk meg.
Helyi és térségi jelentőségű vízvédelmi rendszerek fejlesztése, DDOP 5.1.5/B-11 konstrukció
A beruházás az Új Széchenyi Terv Dél-dunántúli Operatív Program keretein belül valósult meg.
Kedvezményezett:
Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
7623, Pécs Köztársaság tér 7.
www.ddvizig.hu
Közreműködő szervezet:
Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft
7621 Pécs, Mária u.3.
7400 Kaposvár, Szántó u. 5
www.deldunantul.com
Irányító Hatóság:
Miniszterelnökség
Nemzetközi Főosztály
H-1077 Budapest, Wesselényi u. 20-22.
www.kormany.hu/hu/miniszterelnokseg