A kiállítás megnyitójára szóló meghívó itt letölthető:
A Duna Múzeum programja itt megtekinthető:
A tájékoztató letölthető innen:
A meghívóra kattintva elérhető a regisztrációs felület.
2022-ben ismét megrendezésre kerül Siófokon, a Hotel Magistern-ben a XXVIII. Almássy Endre Konferencia a felszín alatti vizekről,
melynek időpontja: 2022. szeptember 14-15. (szerda-csütörtök).
A meghívó letölthető innen:
Társaságunk 2022. május 24-én kedden, 11 órai kezdettel a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Széchenyi Dísztermében (1083 Budapest, Ludovika tér 2.) tartja 2022. évi rendes közgyűlését.
Ezen a héten szombaton (23-án) a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is sok szeretettel vár mindenkit a Föld napján, a tettyei romoknál felállított pavilonjában, 10 órától 17 óráig.
A tanulmányút programja itt megtekinthető:
A szakmai nap programja innét letölthető:
Korábbi eseményekBudapest, 2022. 05. 13. – Elözönlötték a sajtót a szenzációhajhász címek és találgatások a Balatonnal kapcsolatban, amelyek durván torzítják a vízügyes szakemberek, szakértők hiteles nyilatkozatait. Az üdülési szezon előtt ezért hangsúlyozni kell, hogy a jelenlegi helyzet szélsőséges ugyan, de nem példa nélküli.
A Víz Világnapja minden év március 22-én megtartott esemény. Célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére. A világnapot 1992-ben, a Rio de Janeiróban megtartott Nemzetközi Környezet és Fejlődés Konferenciát követően kezdeményezte az ENSZ közgyűlése (pontosan 30 évvel ezelőtt), és legelső alkalommal egy évvel később, 1993-ban tartották meg.
Emlékpark átadásával ünnepli a Víz Világnapját a hazai vízügy. A Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság egykori szakaszmérnökségének helyén kialakított emlékhely létrehozását Dr. Hoffmann Imre, a Belügyminisztérium néhai közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkára kezdeményezte.
A „Vízvisszatartás és tájhasználat-váltás tervezése az Ős-Dráva Programban” elnevezésű beruházás 12,944 milliárd Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból valósult meg a Széchenyi 2020 Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében. (KEHOP-1.3.0-15-2016-00014)
Ahogy minden évben ezen a napon, ma elkezdődik a jégtörő flotta I. - vagyis legalacsonyabb - fokú jégvédelmi készültségben tartása, ami az időjárás függvényében legkésőbb március 1-jén zárul. A vízügyi szolgálat így gondoskodik arról, hogy a hajóparkja szükség esetén azonnal bevethető legyen.
Az idei évben is sor került a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vagyonkezelésében lévő vízkárelhárítási létesítmények 2021. évi őszi felülvizsgálatára. A felülvizsgálat szakterületei kiemelten fókuszáltak a vízkárok elleni védekezésre.
Az ICPDR (International Commission for the Protection of Danube River) azaz a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság koordinálásában a Duna-medence országainak sok száz szakértőjének bevonásával 2019-2020 között zajlott a 4. Közös Dunai Felmérés ...
Hogyan lesz elegendő és megfelelő minőségű víz Magyarországon?
Ezzel a kérdéssel foglakozik immár a harmadik Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv (VGT3), amely 2022-2027 közötti vízgazdálkodási intézkedési programot tartalmazza...
Az idei évben is sor került a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vagyonkezelésében lévő vízkárelhárítási létesítmények 2020. évi őszi felülvizsgálatára.
Elindult Baranya, Somogy és Tolna megyében is a „Tisztítsuk meg az országot!” program, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság működési területén.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság működési területén elindult a szemétgyűjtési akció, a „Tisztítsuk meg az országot!" projekt keretében
Tájékoztatás Víz Világnapi régiós események elmaradásáról ...
Tájékoztatás Víz Világnapi régiós esemény elmaradásáról.
Az eddigi igazgató, Márk László nyugdíjba vonulását követően, 2020. január 1-től Bencs Zoltán vezeti a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóságot. A szakember területi vízgazdálkodóként végzett 1985-ben, s attól kezdődően folyamatosan szerzett tapasztalatot és gyarapította tudását a vízüggyel foglalkozó szervezeteknél, többnyire azok vezetői szintjein. Kinevezésével most az ország harmadik legnagyobb területéért felelős vízügyi igazgatóság
első számú vezetője lett.
A tározó a régióba tervezett záportározók közül a legnagyobb kapacitással rendelkezik, így vízkárenyhítés szempontjából jelentős a szerepe. A Baranya-csatorna felső szakaszáról-, valamint a Kaszánya-patakon érkező árvizek visszatartását biztosítja. A beruházás a Széchenyi 2020 Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében vissza nem térítendő EU forrásból valósult meg, közel 2 milliárd forint értékben.
Befejezéséhez közeledik az „Aljmaski rit & Boros Drava” (HUHR/1601/2.2.1/0016) elnevezésű, magyar-horvát közös együttműködésben megvalósuló INTERREG projekt, melyet a projektpartnerek mintegy 1,34 millió eurós összköltségben valósítottak meg (ebből európai uniós támogatás 85%).
2019. januárjában befejezéséhez közeledik az INTERREG V-A Magyarország-Horvátország Együttműködési Program 2014-2020 keretében, mintegy 235 770,74 EUR Európai Uniós támogatással megvalósuló DRAWA elnevezésű projekt, melynek megvalósítása során a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a horvát hajózási ügynökséggel (Agencija za Vodna Putove) partnerségben közösen segítette a drávai vízi turizmus fellendítését.
Beruházás indult az optimális vízelosztásért
A „Vízvisszatartás és tájhasználat-váltás tervezése az Ős-Dráva programban” elnevezésű beruházás 13,4 milliárd Ft európai uniós forrásból valósul meg.
A Boros-Dráva medrében lerakódott nagy mennyiségű hordalék gátolja a vizek akadálymentes lefolyását, emellett a természeti környezet szempontjából sem kedvező a szerves anyagban feldúsult hordalék jelenléte. A horvátországi Hrvatske vode, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (DDVIZIG), a Horgász Egyesületek Baranya megyei Szövetsége (HEBMESZ), valamint a szintén horvát Zeleni Hrvatske szervezetek összefogtak a probléma megoldására.
2018. március 21-én a Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei megtartották szokásos éves ünnepségüket, melyre idén Szigetváron, a Vigadó dísztermében került sor.
A Baranya-csatorna mentén tervezett beruházás első lépésként egy vízrajzi mérőműtárgy készült el 2017 júniusában. A tározó melletti vízfolyás meder rendezése folyamatban van. A tározótér területének előkészítése befejeződött, így a tereprendezés tavasszal kezdődhet. A tározó a terveknek megfelelően az év végére készül el. A projekt a Széchenyi 2020 programon belül a „Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program” keretében valósul meg (KEHOP-1.5.0-15-2016-00007).
Sajtóközlemény
Megkezdődik a „Záportározó Építése A Baranya Csatorna Vízgyűjtőjén” elnevezésű beruházás kivitelezése (Kehop-1.5.0-15-2016-00007)
A fejlesztés eredményeként a Baranya csatornán levonuló árvízi vízhozamok csökkentése, valamint a Kaszánya-patakon érkező árvizek visszatartása valósítható meg, a tervezett tározó kialakításával. Az 1 907 000 000 Ft értékű, vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével megvalósuló beruházásnak köszönhetően csökken a térségben az árvízi károkozás mértéke, az aszályos időszakokban pedig biztosítható a víz pótlása, ezáltal kiegyenlítettebbé válik a vízgazdálkodás. A projekt kedvezményezettje az Országos Vízügyi Főigazgatóság és Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma. A projekt Magyarherte
2017. március 21-én a Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a fennállásának 100 éves évfordulóját ünneplő Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei centenáriumi rendezvényt tartottak Kaposváron, a Szivárvány Kultúrpalota dísztermében.
2016. március 23-án a Víz Világnapja alkalmából a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Baranya és Somogy Megyei Területi Szervezetei ünnepséget tartottak Pécsett, a Baranya Megyei Önkormányzat Papnövelde utcai dísztermében.
A projekt a Fekete-víz vízfolyáson - Baranya megyében az Ormánságban - Cún és Szaporca települések térségében valósult meg. A projekt célterületének számító szaporcai medernek a feltöltődése napjainkban is folytatódik. Vízutánpótlás hiányában a holtágban a vízzel borított területek, és így a vizes élőhelyek is fokozatosan visszaszorulnak. A mesterséges beavatkozások következtében kialakult kedvezőtlen folyamatok visszafordítása érdekében szükségessé vált a holtág megfelelő vízutánpótlásának biztosítása. A vízpótlás a Fekete-vízből duzzasztással tápcsatornán keresztül biztosítható.
Befejeződött a Dráván a hajózásra kijelölt 128,4 km-es magyar-horvát közös szakaszon beágyazódott tuskók és felhagyott kőművek eltávolítása. A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság horvát partnerével (Hrvatske vode) közösen, közel 300 000 eurós támogatásból biztosította a hajózást veszélyeztető akadályok eltávolítását, így lehetővé téve a biztonságos vízi közlekedést.
A Magyar Kormány a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az EU Duna Régió Stratégia magyar irányítású 5., környezeti kockázatok kezeléséért felelős Prioritási területe útján segíti a 2014-ben rendkívüli károkat szenvedett Bosznia-Hercegovinát az árvizek megelőzésében
Rajz- és kisfilm-pályázat, gyaloglás a vízért és internetes vetélkedő két korosztálynak. Bár a Víz Világnapja csak március 22-én lesz, a www.vizvilagnap.hu internetes oldalt már mától böngészhetik az érdeklődők.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság európai uniós fejlesztés keretében mintegy 345 millió forintos beruházást hajtott végre a Pécsi-vízen és két mellékágán. A Pécsi-víz 8 km-, a Gerdei vízfolyás 2 km-, a Szabadszentkirályi vízfolyás 4 km hosszú szakaszán folytak kiviteli munkák.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Hrvatske vode (Horvát Vizek) vízgazdálkodással foglalkozó szervezettel közös projekt keretében közel 10 km-es töltésszakaszon építette ki, illetve újította fel a Dráva menti töltésen lévő koronaburkolatot, ami az árvízvédekezést és a kerékpáros turizmust egyaránt szolgálja majd. A projektzáró rendezvényre Horvátországban került sor 2014. december 11-én.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Hrvatske vode vízgazdálkodással foglalkozó szervezettel közös projekt keretében a magyarországi szakaszon közel 6 km-en épített ki koronaburkolatot a Dráva menti töltésen, ami az árvízvédekezést és a kerékpáros turizmust is egyaránt szolgálja majd. A projekt záró rendezvényére 2014. november 27-én került sor a horvátországi Sopje-ben, ahol a horvát partner az új kerékpárút szakaszra kerékpárversenyt is szervezett.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Hrvatske vode (Horvát Vizek) vízgazdálkodással foglalkozó szervezetek közös projekt keretében tűzték ki célul a Drávakeresztúri mellékág természeti értékének állapotmegőrzését, annak javítását, turisztikai értékének fokozását. A projektzáró rendezvényre Horvátországban került sor 2014. november 27-én.
A Vízügyi Tudományos Tanács, valamint az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szervezésében indult útjára áprilisban az a konferenciasorozat, mely előző állomásai - Nyíregyháza, Baja, Szeged, Gyula - után érkezik Pécsre. A rendezvénysorozat célja a szakmai egyeztetéseken és véleménycseréken kívül az Ágazat aktuális és jövőbeli feladatainak minél szélesebb körben történő megismertetése.