Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 72 506 300/ +36 30 6642 786
Széchenyi logo
Központi vízkárelhárítási bejelentések: +36 72 506 300/ +36 30 6642 786

A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság rövid ismertetése

A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság közel 10.000 km2 kiterjedésű működési területének nagy része Somogyban és Baranyában terül el, kisebb területrész Tolna vármegyébe esik.

A terület túlnyomóan dombvidéki jellegű, sík területek a működési terület északi és déli határa mentén találhatók.
A területen hozzávetőleg 650 ezer ember él, összesen 528 településen. Jelenleg a települések között huszonkilencnek van városi rangja, jellemző az aprófalvas településszerkezet.

A működési terület fő befogadói – Duna, Dráva, Balaton – a terület szélein helyezkednek el. A vízfolyáshálózat sűrűsége 1,17 km/km2, ami az országos átlag többszöröse. A kezelésünkben lévő vízfolyások hossza közel 3290 km. A sűrű vízfolyáshálózat és a dombvidéki jelleg miatt a területre a tavak nagy száma (közel ezer tó) jellemző.
Szabad (hasznosítható) felszíni vízkészletek viszonylag nagy mennyiségben a Duna és a Dráva mentén vannak, a belső területeken a tározás jelenthet megoldást további vízigények kielégítésére. A működési területen öntöző főmű nincs. Jelentősebb felszín alatti vízkészletek a Dráva mellett találhatók.
Az igazgatóság kezelésébe összesen 107,3 km hosszú I. rendű árvízvédelmi fővédvonal tartozik, ebből a Duna jobb partján az országhatártól Mohácsig 19,9 km, a Dráva bal partján ugyancsak az országhatártól Tótújfaluig – a visszatöltésezett Fekete- és Pécsi- vízzel együtt – 87,4 km hosszban húzódik töltés.
A belvízmentesítést három belvízvédelmi szakaszon a Dráva, a Duna mellett és a Balatonnál 14 stabil szivattyútelep segíti, ezek összes kapacitása 15,4 m3/s.
Az igazgatóság költségvetésből gazdálkodó szervezet, a közalkalmazotti létszám 246 fő.

 

Az igazgatóság főbb feladatai a következők:

- Vagyonkezelői feladatok

o    Kárelhárítási művek, vízfolyások, csatornák, működtető vagyon fenntartása, fejlesztése
o    Vízvagyon védelme

- Szakigazgatási feladatok

o    Szakértői feladatok
o    Közreműködés koncepciótervek, programok kidolgozásában
o    Vízi- és Víziközmű társulatok szakmai felügyelete
o    Vízrendszerek működési összhangjának megteremtése
o    Ivóvízminőség javító program végrehajtása
o    Nemzetközi (határvízi) feladatok

- Kárelhárítási feladatok (ár- és belvíz elleni védekezés, helyi vízkárelhárítás műszaki irányítása, vízminőségi kárelhárítás)
- Vízrajzi feladatok
- Közfoglalkoztatás
- Vállalkozás, projektmenedzselés